Home İşitme Kulak çınlaması

Kulak çınlaması

Kulak çınlaması

Sadece sizin duyabildiğiniz rahatsız edici ses

Kulak çınlaması şaşırtıcı derecede yaygın. İnsanların yaklaşık %10’u kulak çınlamasını her zaman yaşıyor.

Bu rahatsızlık her ne kadar iyileştirilemiyorsa da, etkisini önemli ölçüde azaltacak önlemler almanız mümkün. 

Kulak çınlamasının nedenleri

Kulak çınlaması iç kulak ile beyin arasında herhangi bir noktada meydana gelebilir ve sürekli, aralıklı, geçici veya kronik olabilir..

Kulak çınlamasının nasıl başladığı halen kesin olarak bilinmemektedir; ancak tıpkı işitme kaybında olduğu gibi kulak çınlaması da birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Fakat hiçbir bariz nedeni olmadan da başlayabilir.

  • Yüksek seslere maruz kalma
  • Doğal yaşlanma süreci
  • Ani darbe sesleri
  • Baş ve boyuna gelen yaralanmalar
  • İlaca tepki
  • Duygusal sıkıntı veya stres

Kulak çınlamamı tedavi edebilir miyim?

Kulak çınlamasını kontrol edip hayatınıza olan etkisini azaltmanın birkaç yolu vardır; ancak kulak çınlaması tümüyle kaybolmayabilir. Herkes kulak çınlamasını farklı bir şekilde deneyimler. İşitme uzmanı ise, eğitim, danışmanlık ve ses terapisinden oluşan bir kombinasyon uygulayarak size özel semptomlar ile başa çıkmanızda size yardımcı olabilir.

Rahatlatıcı sesler çalabilen işitme cihazları

Oticon Opn işitme cihazları, beyaz gürültü ve rahatlatıcı okyanus sesleri gibi rahatlatıcı sesler çalarak kulak çınlamanızı kontrol altına almanızda yardımcı olabilir. iPhone ve Android için geliştirilen Oticon ON uygulaması ile Oticon Opn işitme cihazınızda duyduğunuz sesleri dikkat çekmeden kontrol edebilirsiniz.

Sesleri, ihtiyacını duyduğunuz rahatlatıcı etkiyi verene kadar istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, sevdiğiniz müziği, sesli kitapları, podcast’ları ve hatta rahatlama rehberlerini farklı cihazlardan işitme cihazınıza ileterek de kulak çınlamasını rahatlatabilirsiniz.

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir